Nacházíš se: Hlavní stránka»Jetíkův příběh

Jetíkův příběh

Kdo je Jetík a jak se objevil v našich horách?

Jetík pochází z rodiny pana Jetiho, známého sněžného člověka, který žije v Himálaji. Kde je Himálaj, víš, anebo se zeptej. Jetík se tam narodil a povyrostl. Když vyrostl, řekl si: Himálaj je pěkný, ale pro život moc špičatý. Nechci pořád chodit jenom nahoru a dolů, utíkat před lavinami a při tom poslouchat, že neexistuju. Najdu si něco klidnějšího.

Jednou večer seděl jako obvykle za balvanem u tábora pod ledovcem Khumbu a naslouchal turistům, kteří si ve stanu vyprávěli o pěkných malých horách kdesi v Hez… Čez… České republice. „To je ono!“ zaradoval si Jetík. „To jsou moje hory!“ zvolal sněžnomužně a vyběhl z úkrytu. Turisté zmlkli a vyskočili ze stanu, ale neviděli nic. Jetík už upaloval do Evropy.

Šel a hledal, až za Slovenskem našel Česko. Hned se pustil do objevování těch pěkných malých hor. Vzal to od Beskyd přes Jeseníky na Orlické hory a Krkonoše, pak přes Jizerské hory do Krušných hor a pak ještě dál, až na Šumavu. Opravdu si myslel, že to bude legrace? Opravdu. Zapomněl na svou himálajskou školu, nedbal dobrých rad všemožných duchů, skřítků a víl, co jich jen po Česku chodí a radí, a taky na to doplatil.

V Jeseníkách se ztratil v mlze a málem spadl do Kotle. V Krkonoších nechybělo mnoho, aby skončil v lavině. A na Šumavě tak promokl a prochladl, že musel volat o pomoc. Víš, co to pro něj znamenalo, ukázat se lidem na očích? Naštěstí ho zaslechli chlapi z Horské služby, strážci všech poutníků po horách, a ti se ničemu nediví. Sváželi už z hor kdekoho.

Když Jetíka na stanici usušili a zahřáli, vyhubovali mu, jak nemožně se choval. Žádná mapa, žádná pláštěnka, žádný suchý svetr! Jetík se zastyděl. Uznal, že s českými kopečky si není radno zahrávat, slíbil, že se polepší a zeptal se, jestli může Horské službě pomáhat. Jeden vyučený lepší než deset rozumbradů, usoudili chlapi a s Jetíkem si plácli.

Od té doby chodí Jetík po českých, moravských a slezských horách, kontroluje turistické značky, zda vedou, kam mají, vysvětluje dětem, jak se chovat na túrách, aby neškodily sobě, ostatním ani přírodě, a obětavě vyráží do záchranných akcí, jakmile se někdo ztratí nebo zraní. I když není ve službě, z hor dolů nesleze. Často postává za stromem nebo za skálou a dívá se, jestli se lidi chovají, jak se na pořádné horaly sluší a patří.

A že je celý chlupatý a ježatý a jde z něho strach? Bát se ho nemusíš, on tak jen na první pohled vypadá. V jádru je to dobrák a kamarád. Stačí, když budeš dbát na všechny jeho rady, a budete si rozumět.

 

pravidla_thumb

Přečti si pravidla hry Po stopách Jetíka po českých horách

Integrovaný operační program | Evropská unie - Evropský fond pro regionální rozvoj - Šance pro váš rozvoj | Ministerstvo pro místní rozvoj | CzechTourism | Horská služba Evropská unie / Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR CzechTourism Horská služba ČR